fbpx

Najczęściej zadawane pytania na temat Przyrzeczenia Laudato Si’

Czego dotyczy Przyrzeczenie?

Potrzebujemy pilnej i holistycznej odpowiedzi na kryzys związany ze zmianami klimatu, uwzględniającej objęcie opieki nad stworzeniem Bożym w naszym życiu duchowym, podjęcie kroków mających na celu przemianę naszego stylu życia, i dążenie do zmian w naszym społeczeństwie. Każdy, kto decyduje się na to Przyrzeczenie, zobowiązuje się do wykonywania tych trzech rzeczy w duchu Laudato Si’.

Co mam zrobić, jeśli podpiszę Przyrzeczenie?

Przyrzeczenie Laudato Si’ stwierdza, że osoba podpisująca je “będzie się modlić za i ze stworzeniem Bożym, żyć w prostszy sposób i bronić naszego wspólnego domu.” Mamy środki do zaproponowania różnych dróg do osiągnięcia tych trzech rzeczy, ale prosimy tylko o to, aby osoby przyrzekające zobowiązywały się do robienia tego w sposób najlepszy dla nich samych, ich rodzin lub parafii. Chociaż nie ma żadnego “wymogu” w ramach tego przyrzeczenia, mamy nadzieję, że każdy, kto ją podpisze zachęci także innych do jej podpisania oraz szukania sposobów na większe zaangażowanie w opiekę nad Bożym stworzeniem w swojej parafii i w społeczności.

Kto jeszcze podpisał Przyrzeczenie?

Przyrzeczenie jest podpisywane przez katolików na całym świecie. Mamy nadzieję, że do 2020 roku zaangażujemy milion katolików. W tej chwili wiemy, że osoby prywatne, rodziny, parafie i organizacje katolickie na całym świecie podpisują Przyrzeczenie. Została ona również podpisana i zatwierdzona przez wszystkich biskupów na Filipinach, kardynała Cupicha z Chicago, ks. Richarda Rohr, Christiana Figueres, jednego z negocjatorów ds. klimatu i wielu innych.

Dlaczego powinienem podpisać/martwić się o zmiany klimatyczne?

Już w tej chwili dostrzegamy skutki zmian klimatycznych – rok 2016 był rokiem rekordowo gorącym, rok 2015 najgorętszym rokiem do tamtej pory, a rok 2014 najgorętszym rokiem przed nimi. Ciężkie susze, silne burze i podnoszenie się poziomu morza powodują, że ludzie na całym świecie muszą uciekać z własnych domów. Ponadto Laudato Si’ wzywa do “ekologicznego nawrócenia się” i podkreśla, że troska o stworzenie Boże jest istotną częścią naszego katolickiego nauczania, dołączając w ten sposób do poprzednich wypowiedzi Papieża Jana Pawła II i Papieża Benedykta. Zmiany klimatyczne powinny nas przejmować i musimy działać jako “odpowiedzialni obywatele i naśladowcy Chrystusa”, jak powiedział Papież Franciszek.

Co tak naprawdę daje podpisanie tego Przyrzecznia?

Podpisanie Przyrzeczenia pokazuje, że stoisz razem z milionami innych katolików podejmujących działania w sprawie zmian klimatu. Działanie i modlenie się za i ze stworzeniem Bożym, prostsze życie oraz orędowanie w celu chronienia naszego wspólnego domu zrobi ogromną różnicę. Modlitwa stawia nas w solidarności z innymi ludźmi na całym świecie i sprawia, że jesteśmy bardziej świadomi obecności Boga w świecie. Miliony osób zmieniających styl życia mogą przyczynić się do znacznego ograniczenia emisji dwutlenku węgla. Mogą również doprowadzić do zmian społecznych. Orędownictwo doprowadzi do koniecznej zmiany polityki – nie tylko na poziomie krajowym, ale także w miastach i krajach. W obszarach lokalnych podejmowane są takie decyzje jak tworzenie ścieżek rowerowych, finansowanie transportu publicznego lub zachęty podatkowe na wdrażanie energii słonecznej i innych form energii odnawialnej. Dlatego też potrzebujemy ludzi zaangażowanych w nasze lokalne społeczności. Możesz działać na własną rękę, ale podpisując Przyrzeczenie otrzymasz dodatkowe sugestie i środki, a co ważniejsze, dołączysz do społeczności innych osób, które również próbują wprowadzać te zmiany.

Czym jest Światowy Ruch Katolików na rzecz Środowiska?

Światowy Ruch Katolików na rzecz Środowiska składa się z katolików mieszkających na całym świecie i zaangażowanych w życie Laudato Si’ i walczących o nasz wspólny dom. Nasz ruch składa się z ponad 400 katolickich partnerskich organizacji oraz tysięcy osób, które czują, że wiara wzywa ich do reakcji i do podnoszenia świadomości na temat zmian klimatycznych.